Money Saving Monday Tips *Every Monday throughout 2014 I will be sharing Money Savings Tips to help stick to and expand your budget!

How much do you spend a week on lunch? Do you bring your own lunch, buy lunch or a combination of both? If you are a lucky person who has a work cafeteria that serves lunch, try not to rub it in, mmmkay?

Eating out and buying lunch can be easy, but it can add up quickly. If you spend $8 a day on lunch, that would be $40 a week or $160 a month on lunch alone. (Which is roughly what I spend for all my groceries for two people).

Bring your lunch to work can save you over $2,000 a year.

Sometimes it can be difficult to figure out easy and inexpensive lunch ideas. I created a Pinterest board with a few awesome lunch ideas and recipes if you are stuck for ideas.

My favorite budget-friendly (and delicious) lunches are leftovers. I usually try to make a big pot of pasta, casseroles, and other dishes when possible. Sometimes I also like to switch up leftovers when possible, so I’m not always eating the same exact things for several meals. For instance, I may cook a whole chicken and then make chicken salad for sandwiches and then chicken soup with the rest.

However, when I didn’t have a kitchen and was tight on money, Peanut Butter & Jelly would be a cheap backup option. Keep it cheap by buying peanut, jelly, and bread at the dollar store for $1 each, and that is one¬†budget-friendly lunch!

What ideas do you have for saving money on lunches?

To find more Money Saving Tips from Boston On Budget, please head here.